در این مطلب نحوه نصب و فعال سازی SSL رایگان Lets Encrypt در cPanel به صورت تصویری آموزش داده می شود. دریافت و نصب ssl رایگان برای وب سایت و نصب آن در هاست سی پنل بسیار آسان می باشد و کافی است طبق مراحل زیر عمل نمایید.

 

نصب SSL رایگان در cPanel

 

نصب ssl رایگان در سی پنل

 

بروزرسانی مهم: با توجه به تغییرات در سایت sslforfree.com و تغییر در روند دریافت SSL که در این آموزش ذکر شده است لذا پیشنهاد می گردد جهت دریافت SSL رایگان به لینک زیر مراجعه نمایید و با وارد نمودن آدرس سایت و ایمیل خود به سادگی برای وب سایت خود SSL دریافت کنید. (لازم به ذکر است پس از دریافت SSL از لینک زیر می توانید از مرحله دوم این آموزش برای نصب SSL در سی پنل استفاده کنید)

https://letsencrypt.cert.ir/register

مراحه اول این آموزش تغییر کرده است لذا برای دریافت SSL رایگان به لینک فوق مراجعه کنید!

مرحله اول:

صدور گواهینامه SSL رایگان از LetsEncrypt

برای دریافت گواهینامه SSL رایگان ابتدا به سایت https://www.sslforfree.com مراجعه و در این سایت ثبت نام کنید. ( البته بدون ثبت نام هم می توانید ssl دریافت کنید اما بهتر است ثبت نام کنید چون برای تمدید و مدیریت ssl ها پس از 3 ماه، دیگر نیاز نیست مراحل را از اول انجام دهید و با ورود به پنل کاربری خود در سایت مذکور تنها با یک کلیک می توانید ssl سایت خود را تمدید نمایید). برای ثبت نام به لینک https://www.sslforfree.com/login بروید آدرس ایمیل و یک پسورد وارد نمایید و روی Register کلیک کنید.

پس از ثبت نام در سایت فوق از صفحه اصلی سایت مانند تصویر زیر دامنه وب سایت خود را به صورت domain.ir در کادر وارد کنید (به صورت خودکار با www نیز وارد می شود) و روی دکمه Create Free SSL Certificate کلیک نمایید.

 

صدور SSL رایگان

 

در صفحه بعد نیاز به تایید مالکیت وب سایت می باشد. بنابراین مطابق تصویر زیر گزینه Manual Verification را انتخاب و روی گزینه Manually Verify Domain کلیک نمایید.

 

تایید مالک وب سایت

 

در مرحله بعد مطابق تصویر زیر دو فایل به شما نمایش داده می شود که لازم است جهت تایید مالکیت وب سایت هردو فایل را دانلود و در هاست خود آپلود کنید.

برای آپلود فایل ها باید وارد cPanel شوید و فایل ها را در مسیر زیر آپلود کنید:

public_html > .well-known > acme-challenge

فایل ها باید درون پوشه acme-challenge آپلود شوند.

نکته 1: در صورتی که پوشه ها در هاست شما قابل مشاهده نبود ممکن است مخفی باشند و می‌توانید با مطالعه آموزش مشاهده فایل های مخفی در cpanel آنها را مشاهده کنید.

نکته 2: اگر پوشه ها در هاست شما وجود نداشت لازم است پوشه ها را خودتان ایجاد کنید.

نکته 3: مسیر فوق برای آپلود فایل ها حالت پیشفرض دامنه اصلی سایت می‌باشد. اگر شما برای دامنه ای غیر از دامنه اصلی بخواهید SSL دریافت کنید باید فایل ها را در مسیر روت دامنه ای که به صورت addon domain ایجاد کرده اید آپلود کنید. مثلا اگر شما دامنه domaintest.ir را اضافه کرده باشید مسیر آپلود فایل ها شامل پوشه این دامنه و بر فرض مثال به صورت زیر خواهد بود:

public_html > domaintest > .well-known > acme-challenge

پس از آپلود فایل ها و جهت اطمینان از آپلود شدن آنها روی لینک های اعتبار سنجی که نمایش داده شده است کلیک کنید و از آپلود صحیح فایل ها اطمینان حاصل نمایید.

در آخر روی دکمه Download SSL Certificates کلیک نمایید تا گواهینامه SSL شما تولید شود.

 

تایید ssl

 

 

پس از صدور SSL کدهای مربوط به Certificate - Private Key و CA Bundle همانند تصویر زیر نمایش داده می شود که باید کدها را کپی کرده و مطابق مرحله بعد در سی پنل جهت نصب SSL وارد نمایید. ( همچنین می‌توانید جهت ذخیره فایل ها روی دکمه Download All SSL Certificate Files کلیک نمایید و فایل های SSL را دانلود کنید).

 

دریافت ssl رایگان

 

مرحله دوم:

نصب SSL در cPanel

حالا نوبت آن است که در cPanel گواهینامه SSL را نصب نماییم. به صورت زیر عمل کنید:

وارد سی پنل شوید و مطابق تصویر زیر از قسمت Security روی گزینه SSL/TLS کلیک نمایید.

 

ssl در سی پنل

 

در صفحه باز شده روی گزینه Manage SSL sites کلیک نمایید.

 

مدیریت SSL سی پنل

 

سپس صفحه ای مانند تصویر زیر نمایش داده می شود که باید کدهای ssl تولید شده در سایت sslforfree را کپی کرده و مطابق توضیحات زیر جهت نصب در سی پنل وارد نمایید:

1- از قسمت Domain دامنه سایت خود را انتخاب کنید.

2- کد Certificate را کپی کرده و در قسمت Certificate: (CRT) وارد کنید.

3- کد Private Key را در قسمت Private Key (KEY) وارد کنید.

4- کد CA Bundle را در قسمت Certificate Authority Bundle: (CABUNDLE) وارد کنید.

در آخر بر روی دکمه Install Certificate کلیک نمایید تا SSL نصب شود.

 

نصب ssl در cpanel

 

پس از نصب SSL پیغامی مانند تصویر زیر نمایش داده می شود.

 

ssl با موفقیت نصب شد

 

بدین صورت شما موفق شدید SSL رایگان دریافت و در هاست سی پنل خود نصب نمایید. اکنون می توانید سایت خود را با پروتکل HTTPS به صورت https://domain.ir لود نمایید.

امیدواریم آموزش مفید واقع شده باشد.